ue logos

Przed nami X jubileuszowy rok Fortepianarium. Już 9 października zapraszamy na pierwszy jesienny koncert w Zabrzu przy ul. Hagera 41.

Logo fortepianarium

 

Założone w 2012 roku zabrzańskie FORTEPIANARIUM to unikalny zbiór instrumentów klawiszowych eksponowanych w zabytkowym Budynku „Dom Kawalera” przy ul. Hagera 41 w Zabrzu.

Z nielicznymi wyjątkami to, pozyskiwana przez wiele lat z własnych środków, osobista kolekcja prof. Marka Toporowskiego, która w tym miejscu udostępniana jest słuchaczom i wykonawcom. Instrumenty po rekonstrukcji służą celom nagraniowym i koncertowym.

W skład kolekcji wchodzi: 5 XIX-wiecznych fortepianów i dwa z początku XX wieku, fortepian stołowy z początku XIX wieku, hybryda pianina i fisharmonii, unikalny klawesyn „wirginałowy”, 2 fisharmonie, 4 sztuki organów elektronicznych, kilka instrumentów czeka cierpliwie na zabiegi konserwatorskie.

Koncerty odbywające się tutaj są wdzięcznym polem do programowych i brzmieniowych eksperymentów, prezentowana jest bowiem na nich bardzo zróżnicowana stylistycznie muzyka.

W ciągu 10 lat działalności Fortepianarium odbyło się prawie 100 koncertów w których wykonawcy występują pro publico bono, wnosząc znaczący wkład w życie muzyczne Zabrza i Górnego Śląska

Istnienie swoje Fortepianarium w tym miejscu, zawdzięcza Przedsiębiorstwu Górniczemu „DEMEX” Sp. z o.o. właścicielowi budynku w którym odbywają się koncerty i Stowarzyszeniu

Kopalnia Sztuki, pomagającemu w organizacji koncertów od strony technicznej.

Więcej informacji znajduje się na stronach:

https://fortepianarium.wordpress.com

oraz

https://www.facebook.com/fortepianarium

 03.09 program 1 kopia

 

 

 

 

 

O IDEI POWSTANIA FORTEPIANARIUM…

Współczesny pianista rzadko zdaje sobie sprawę, że instrument, na którym gra ma historię. Tymczasem w XIX wieku sztuka budowania i udoskonalania fortepianu przeżywała niebywały rozkwit przynosząc zalew instrumentów o najrozmaitszych kształtach, dekoracji, brzmieniu, funkcjach… Również inne instrumenty, w tym XX-wieczne analogowe instrumenty elektroniczne, to wielobarwny świat fascynujący bogactwem. Naszym dalekosiężnym celem jest zbieranie i ochrona zachowanych egzemplarzy, żywych przykładów mariażu sztuki, rzemiosła i techniki doskonale wpisujących się w ideę ochrony piękna przedmiotów i obiektów „industrialnych”. Być może stworzenie wspólnego projektu zakładającego rekonstruowanie takich instrumentów? Celem bliskim jest natomiast po prostu znalezienie domu – domu otwartego! – dla naszych prywatnych zbiorów i zapraszanie do niego gości w ramach koncertów i kursów mistrzowskich.

Zapoznaj się z naszymi instrumentami >


CEL

  • tworzenie żywej przestrzeni dla ekspozycji zabytkowych (i w większości grających, sprawnych) fortepianów – cudownych zabytków techniki, sztuki i rzemiosła XVIII-XX wieku oraz innych instrumentów klawiszowych (analogowych instrumentów elektronicznych)
  • stworzenie przestrzeni wystawienniczej, koncertowej i warsztatowej
  • zabezpieczenie bezpiecznych warunków dla instrumentów
  • propagowanie idei łączenia postindustrialnego dziedzictwa z osiągnięciami myśli muzycznej- działalność edukacyjna i kulturotwórcza

 

 

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych.